Magická brána – hodiny života

Detail záznamu
Číslo 46
Název Magická brána – hodiny života
Autor Václav Krob
RealizaceVáclav Krob
Datace 2014
Adresa Březno, Chomutovská
GPS50,4051; 13,4269
Umístění umístěno v exteriéru. Objekt kaple je součástí hřbitovního areálu, situovaného mimo zástavbu obce Březno. Mozaika je instalována na panelu, který přiléhá k zadní obvodové zdi kaple. Horní část mozaiky, která kopíruje vnější hranu štítu kaple, je chráněna plechovým zastřešením z nerezu.
Rozměryvýška: 540 cm, šířka: 460 cm
Materiál dřevo, sklo›ploché (Mozaika je sestavena z panelů, na něž byly instalovány segmenty plochého skla různé velikosti. Postavy jsou zobrazeny v profilu v nízkém reliéfu a zhotovené ze dřeva. )
Stav dobrý (2016)
PoškozeníObjekt kaple se nachází v dobrém stavu, bez viditelných statických či jiných poškození. U některých kusů plochého skla jsou zřetelné praskliny.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Magická brána – hodiny života. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 23.05.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/46
6/2016
Fotodokumentace aktuálního stavu
6/2016
6/2016
6/2016
6/2016
6/2016
Text hesla
Umělecké dílo Václava Kroba zdobící hřbitov v Březně u Chomutova představuje svébytné pojetí sepulkrálního motivu. Názvem Brána života odkazuje spíše než k zániku ke zrození. To evokují i dvě nahé postavy ženy a muže vytesané ze dřeva, kterým tvoří mozaika rámec. Představují splynutí a zrození a zároveň připomínají malou a velkou ručičku hodin, symbol plynoucího času. V centru obkladu z řezaného plochého skla se nachází soustředné kruhy, které v horní části provází přechod od červené barvy zrození k žluté barvě světla až po modrou a zelenou připomínající nebe a zemi.
Záznam zpracován v rámci projektu „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ (DG16P02M056) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR a realizovaného Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Ústavem chemické technologie restaurování Vysoké školy chemicko-technologické.